Jesteś w

Suplementy diety i preparaty

Porady

Moda

Uroda

Zdrowie

Regulamin

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok wiąże się z silnym bólem głowy, twarzy, czoła i szczęki. Objawy mogą utrzymywać się nawet miesiąc. Jak je leczyć i łagodzić? Co przyniesie ulgę?

Nie przebywaj w otoczeniu palących papierosy. Dym papierosowy podrażnia śluzówkę i ułatwia bakteriom wnikanie do organizmu, a wówczas choroba nabiera na sile. Nie przegrzewaj też mieszkania. Optymalna temperatura to 21 stopni.

 

Inhalacje

Wdychanie ciepłej pary wodnej z dodatkiem ziół lub soli pomaga rozrzedzić wydzielinę i ułatwia oczyszczanie nosa, co łagodzi ból głowy. Rób je raz dziennie przez tydzień po 10 minut. Głowę nakryj ręcznikiem i zamknij oczy.

Inhalacja ziołowa - do litra wrzątku dodaj po dwie łyżki szałwii, tymianku, rumianku, skrzypu polnego, jak również 5 kropli olejku kamforowego lub eukaliptusowego.

Inhalacja z solą - do litra wrzącej wody wsyp 4 łyżki soli morskiej lub kuchennej.

 

Kompresy

Rób je kilka razy dziennie kładąc kompres na bolące partie twarzy i głowy. Po zabiegu nie wychodź na zimne powietrze i nie otwieraj okien przez godzinę.

Do bawełnianego woreczka wsyp 3 garści gorczycy lub soli jodowo-bromowej (kupisz w aptece)

Nagrzej piekarnik do 60 stopni i podgrzej woreczek przez około 5 minut. Przyłóż kompres na czoło, policzki, oczy i trzymaj, aż będzie chłodny. Pamiętaj, żeby sprawdzić woreczek na początku czy nie jest za bardzo gorący, by się nie oparzyć.

 

Masaż wodny

Podczas kąpieli masuj okolice zatok strumieniem ciepłej wody z prysznica.

 

Odpoczynek

Zrezygnuj ze skłonów oraz spacerów na chłodnym powietrzu, bo nasilają ból zatok. Dużo odpoczywaj w pozycji leżącej z uniesioną głową, co ułatwi odpływanie nadmiaru wydzieliny z zatok.

30 października 2018

Porady, pytania i odpowiedzi