Jesteś w

Suplementy diety i preparaty

Porady

Moda

Uroda

Zdrowie

Regulamin

Pieczenie oczu

Jeżeli od dłuższego czasu dokuczają Ci dolegliwości takie jak uczucie piasku w oku, pieczenie, kłucie i łzawienie to prawdopodobnie jest problem z gruczołami Meiboma. Co to takiego i jak się leczy?

 

Gruczoły Meiboma, inaczej tarczkowe są rodzajem gruczołów łojowych, znajdujące się na brzegach powiek. Jeśli zostaną zablokowane i nie pracują prawidłowo, pojawiają się takie objawy jak uczucie suchości i podrażnienia. Aby stwierdzić, czy gruczoły pracują prawidłowo, wykonuje się badania mające na celu zmierzenie grubości warstwy tłuszczowej, test stabilności łez.

 

Leczenie zespołu suchego oka polega na stosowaniu tzw. sztucznych łez zawierających komponent tłuszczowy, a w diecie zwiększyć spożywanie ryb i picia tranu, który polepsza skład łez. Najskuteczniejszy jest jednak zabieg za pomocą specjalnego urządzenia okulistycznego, które poprzez pobudzanie nerwu przywspółczulnego światłem podczerwonym o odpowiedniej długości fali gruczoły zaczynają produkować więcej wydzieliny tłuszczowej. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu wody z łez i poprawia stan oczu. Cena takiego zabiegu kształtuje się na poziomie około 500 zł na parę oczu.

05 października 2018

Porady, pytania i odpowiedzi