Jesteś w

Suplementy diety i preparaty

Porady

Moda

Uroda

Zdrowie

Regulamin

Ból głowy

Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest przemęczenie, stres, niewyspanie się lub zapalenie zatok.

Czasami jednak nie jest łatwo zidentyfikować przyczynę, a może ona bardzo zaskoczyć.

 

Bierzesz leki na nadciśnienie?

Źle dobrane leki lub niewłaściwie dopasowane dawki mogą powodować nagły wzrost lub spadek ciśnienia. Możesz na to zareagować pulsowaniem lub uciskiem z tyłu głowy. Poproś lekarza o zmianę terapii.

 

Odnawiałaś niedawno mieszkanie?

Farby, lakiery i kleje mogą zawierać szkodliwe lotne związki organiczne, a wdychane wywoływać bóle głowy. Mogą utrzymywać się w powietrzu nawet kilka tygodni.

Wywietrz dobrze mieszkanie, nie nagrzewaj za mocno pomieszczeń, ponieważ emisja szkodliwych substancji zwiększa się ze wzrostem temperatury.

 

Jest chłodniej, więc mniej pijesz wody?

Jesienią i zimą masz mniejszą ochotę na picie, ale Twój organizm potrzebuje go tak samo jak latem. Nawet niewielkie odwodnienie powoduje ból głowy. Staraj się wypijać częściej małymi porcjami wodę mineralną. Nie polegaj tylko na piciu kaw i herbat, które najbardziej odwadniają organizm.

 

Spędzasz sporo czasu przed komputerem?

Wpatrując się w monitor, pochylasz głowę do przodu lub zadzierasz ją do góry. To obciąża mięśnie karku i szyi. Ponadto długie patrzenie w monitor prowadzi do skurczu mięśni wokół gałki ocznej, co także przyczynia się do bólu głowy. Rób kilku minutowe przerwy co pół godziny i wykonuj ćwiczenia krążenia głową raz w lewo, raz w prawo.

 

Lubisz jeść szybko lody i pić duszkiem zimne napoje?

Naukowcy wciąż badają zjawisko gdy po szybkim zjedzeniu lodów, wypiciem duszkiem napoju lub wdychaniem mroźnego powietrza pojawia się ból głowy. Jedna z teorii mówi, że gdy z silnie unerwionego podniebienia do nerwu trójdzielnego dociera chłód, wtedy dochodzi do nagłego skurczu mózgowych naczyń krwionośnych, co powoduje bóle.

Staraj się wykonywać te czynności wolniej.

 

Dawno nie badałaś wzroku?

Przyczyną może być nieskorygowana wada wzroku. Kontrolę rób raz w roku jeśli to możliwe, a jeżeli na wizytę trzeba zbyt długo czekać udaj się do optyka. Nie wykryje on wprawdzie chorób oczu, ale dobierze odpowiednie okulary.

 

Często jesz wyroby wędzone?

Produkty wędzone zawierają tyraminę, jej podwyższone stężenie we krwi powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co może skutkować bólem głowy typu migrenowego.

Kupując wędliny w sklepie, możesz nie zauważać, że prawie wszystkie są też wędzone. Staraj się czytać etykiety i dobierać mięso gotowane, parzone lub pieczone.

 

Masz bardzo szczelne okna i drzwi w mieszkaniu?

Przy braku dobrej wentylacji w mieszkaniu przez komin wentylacyjny okna i drzwi bardzo szczelne mogą powodować, że brakuje świeżego powietrza w mieszkaniu i głowa będzie Cię boleć z braku tlenu. Należy kilka razy w ciągu dnia otwierać okna chociaż na parę minut.

07 października 2018

Porady, pytania i odpowiedzi